Zarábate prenajímaním nehnuteľností? Poznáte všetky svoje povinnosti?

Zarábate prenajímaním nehnuteľností? Poznáte všetky svoje povinnosti?


Ako už dobre vieme, nič nie je len tak a obzvlášť v dnešnej dobe. Ak ste sa rozhodli zarábať peniaze prenajímaním nehnuteľností, musíte spĺňať tieto podmienky. Okrem toho, že vlastníte nehnuteľnosť a platíte všetky potrebné poplatky spojené s jej prevádzkou vrátane daňovej povinnosti – dani z nehnuteľnosti a poistenie domácnosti – POZOR! V prípade prenajímania nehnuteľnosti ste povinný vlastniť energetický certifikát. V prípade nedodržania tejto povinnosti Vám hrozí pokuta až do výšky 2000 eur. O niečo jednoduchšie to majú majitelia novších bytových jednotiek a domov.

rozhodli ste sa prenajímať nehnuteľnosť - poznajte svoje povinnosti

Nakoľko kolaudácia podľa zákona nemôže byť ukončená, kým nie sú predložené všetky dokumenty a náležitosti. Medzi tieto spadá aj energetický certifikát. Aby sme si ale upresnili čo to ten energetický certifikát je, spravíme si krátky súhrn. Energetický certifikát je dokument, ktorý je vydaný na základe šetrenia v nehnuteľnosti. Informuje o tom ako daná nehnuteľnosť hospodári s primárnymi energiami a z akého zdroja energie pochádzajú. Pričom najlepšia je skupina s označením A – nízkonákladové a najhoršie je na tom skupina G. Cieľom každého majiteľa nehnuteľnosti je dostať sa do kategórie A, ideálne s označením A0 – teda takmer bez potreby čerpania energie. Pokiaľ ale máte starší dom, je možné na základe certifikátu požiadať o dotáciu na obnovu, ktorú vyhlasuje ministerstvo.

pri prenájme nehnuteľnosti musíte mať platný energetický certifikát

Okrem platných dokumentov je potrebné prihlásenie na daňovom úrade. Keďže príjem z prenájmu spadá do zdaniteľných prímov, je potrebné vlastniť daňové identifikačné číslo – skratke DIČ. Toto číslo bude pridelené daňovým úradom po podaní žiadosti o jeho vystavenie. Túto povinnosť by ste si mali splniť najneskôr do konca mesiaca, v ktorom ste danú nehnuteľnosť začali prenajímať. Dôveruj ale preveruj. Určite neodporúčame prenájom domu alebo bytu bez riadnej zmluvy. Nájdu sa totiž aj problémový nájomcovia. Na základe jednej obhliadky nemôžeme objektívne posúdiť charakter človeka ani jeho návyky. Preto by sa mal mať každý prenajímateľ na pozore a predmetnú zmluvu o prenájme si nechať vyhotoviť. Predídete tak možným poškodeniam bytu, ku ktorým by mohlo prísť. Nájomca by bez zmluvy nemusel danú škodu uhradiť.