Ekonomická sebestačnosť
Niekedy je až smiešne sledovať, akým spôsobom sa posúva ľudské zmýšľanie a postoje. Pokým doteraz sme si užívali možnosť mať všetko poruke, dnes… Konzumný spôsob života nás doviedol do slepej uličky. Ak máme prístup ku všetkému, všetko potrebujeme a všetko môžeme mať, prichádza človek do kolotoča zarábania a míňania peňazí pre získanie vecí, ktoré nielen že nepotrebuje. Prichádza bludný kolotoč v ktorom živíme svojou prácou potrebu vlastniť veci, ktoré za krátky čas ležia v skrini, skazia sa alebo ich len tak vyhodíme, pretože ich nahradil novší, krajší alebo modernejší či viac shik model. Pestujeme tak svoju závislosť. Závislosť na práci a na materiálnych veciach a strácame svoju individualitu. Sebestačnosť je pre dnešnú mladšiu generáciu takmer neznámi pojem.
Našťastie s prichádzajúcou pandémiou prišiel priestor určitého obmedzenia, ktorý nám aspoň trochu otvoril oči a priviedol nás naspäť na cestu sebestačnosti. Za domácimi počítačmi začali vznikať viaceré projekty na zvýšenie sebestačnosti domácností. Takmer zabudnuté činnosti, ktoré boli niekedy dennou rutinou znova uzreli svetlo sveta.
V rámci tréningu sebestačnosti a ekonomickej úspory vznikali rôzne online kurzy ako napríklad výroba syrov, pečenie chleba alebo pestovanie domácich plodín ale aj dávno zabudnutých liečivých bylín na vlastnú spotrebu. Išlo pritom nielen o vyplnenie diery, ktorú vytvorili zatvorené obchody, ale aj o zníženie nákladov domácností na tovaroch, ktoré si môžu za zlomok ceny vyrobiť aj doma. Okrem potravín a drogérie je najväčšou mesačnou položkou platenie za spotrebované energie. Tu už prichádza do hlavnej roly aj štát. Ten sa rozhodol svojim občanom pri osamostatňovaní a šetrení energií pomôcť. Otvorené výzvy na dotácie obnovu domov a budov prichádzajú v pravidelných vlnách. Možno sa aspoň trochu vraciame na cestu sebestačnosti a žitia v menej stresujúcom prostredí.